Masy do obkładania tortów

masy do obkładania tortów

Jak obłożyć tort? Czy jest to trudne? Jakie zastosować masy? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Wbrew pozorom obkładanie tortu, to bardzo istotny etap w jego tworzeniu. Chcąc wykonać prawdziwe tortowe arcydzieło, musimy poświęcić temu zadaniu sporo uwagi i dokładności.

Rodzaje mas do obkładania tortów

Na początku zauważmy, że tak jak nie ma sztywnych reguł rządzących wyrabianiem tortów, tak nie ma też żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ich obkładanie różnego rodzaju masami i kremami. Ważne jest jedynie, aby było ładnie, smacznie, zdrowo. Najpewniej ilu jest cukierników, tyle receptur na masy i kremy cukiernicze. Jednakże wśród wszystkich mas do obkładania tortów zdecydowanie królują – obok kremu, marcepanu i masy cukrowe. Ich charakterystyczną i najważniejszą cechą jest doskonała plastyczność i przyczepność, co znakomicie ułatwia pracę cukrownika. Wybór mas mogących posłużyć do obkładania tortów jest naprawdę bardzo duży. Główne składniki tych mas to między innymi cukier, syrop glukozowy, skrobia kukurydziana, glukoza, olej roślinny, tłuszcze roślinne, naturalne aromaty, a także barwniki. Opisując masy do obkładania tortów, wspomnieć warto, że są one oferowane w kilku kolorach, a więc w: białym, różowym, niebieskim, żółtym, zielonym, czerwonym i czarnym. Ich elastyczność umożliwia perfekcyjne obkładanie tortów, gdyż łatwo można cienko je rozwałkować. Wykonywane z nich małe formy doskonale trzymają nadany im kształt. Masy te bardzo dobrze odzwierciedlają odciskane w nich wzory, nie sklejają się, nie pękają po schłodzeniu i można je długo przechowywać w szczelnym zamknięciu w lodówce. Pewną nowością wśród nich są czekoladowe masy Chocoflex : White, Dark i Milk.

Jak dobrze obłożyć tort

dobrze obłożony tort masą cukrową

Zaczynamy od zmierzenia średnicy i boków tortu, co pozwoli nam oszacować wielkość powierzchni placka z masy cukrowej potrzebnego do jego obłożenia. Masę należy najpierw lekko spłaszczyć, a później rozwałkowywać na posypanym cukrem pudrem kuchennym blacie bądź na macie silikonowej Niewskazane jest w tym przypadku używanie stolnicy, bo zazwyczaj okazuje się ona za mała. Podczas wałkowania należy co jakiś czas przesuwać masę , tak by aby nie przykleiła się do blatu i w razie potrzeby podsypywać ją cukrem pudrem. Sam tort musi być wcześniej schłodzony. Jeżeli nie używamy maty silikonowej to obie ręce podkładamy pod rozwałkowaną masę i ostrożnie nakładamy ją na tort. Następnie wygładzamy masę, na górze i po bokach tortu, długo i cierpliwie packą , co sprawia, że masa przylega do tortu.

Na koniec odcinamy zbędną falbanę masy na dole. Dodajmy, że w handlu dostępne są specjalistyczne narzędzia dla cukierników, które znakomicie ułatwiają obkładanie tortów.